| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $237M | — | $253M | — | -6.2% |
| Op. Income | $94M | — | $73M | — | 29.1% |
| Gross Margin | 93.7% | — | 77.7% | — | 16.0pp |
| Net Margin | 31.5% | — | 23.5% | — | 8.0pp |
| EPS (Diluted) | $5.46 | — | $4.21 | — | 29.7% |
| Free Cash Flow | $79M | — | $38M | — | 110.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $237M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $222M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $73M |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $51M |
| Operating Expenses | $128M |
| Cost & Expenses | $143M |
| OPERATING INCOME | $94M |
| Interest Income | $199M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $94M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $237M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $222M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $73M |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $51M |
| Operating Expenses | $128M |
| Cost & Expenses | $143M |
| OPERATING INCOME | $94M |
| Interest Income | $199M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $94M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $75M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $85M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $296M |
| Purchases of Investments | -$177M |
| Sales/Maturities of Investments | $72M |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $191M |
| Net Debt Issuance | -$102M |
| Common Stock Repurchased | -$39M |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | $38M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$122M |
| FREE CASH FLOW | $79M |
| Net Change in Cash | $154M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $717M |
| Short-Term Investments | $501M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $133M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $685.0K |
| Long-Term Investments | $4.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.2B |
| TOTAL ASSETS | $5.4B |
| Account Payables | $646.0K |
| Short-Term Debt | $139M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.7B |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $116M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.8B |
| Common Stock | $131.0K |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | $546M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $33M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $617M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $617M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.4B |
| Total Debt | $238M |
| Net Debt | -$479M |