| Metric | FY 2025 | Prior Q | FY 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $11M | — | -23.1% |
| Op. Income | -$3M | — | -$480.0K | — | -522.1% |
| Gross Margin | 41.7% | — | 56.3% | — | -14.6pp |
| Net Margin | -4.0% | — | 12.1% | — | -16.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $0.09 | — | -126.6% |
| Free Cash Flow | -$829.0K | — | $777.0K | — | -206.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $650.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $62.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$262.0K |
| Income Tax Expense | $72.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$334.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$334.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$334.0K |
| D&A | $61.0K |
| EBIT | -$261.0K |
| EBITDA | -$200.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$334.0K |
| Depreciation & Amortization | -$118.0K |
| Stock-Based Compensation | $124.0K |
| Deferred Income Tax | $709.0K |
| Other Non-Cash Items | -$145.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$822.0K |
| Capital Expenditure | -$7.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | $42.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$20.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$829.0K |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $199.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $48M |
| Account Payables | $449.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $469.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $75.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $908.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $983.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $399.0K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $36M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | $98.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $48M |
| Total Debt | $83.0K |
| Net Debt | -$24M |