| Metric | Q1 2026 | Q4 2025 | Q1 2025 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | 14.8% | 4.4% |
| Op. Income | -$515.0K | -$996.0K | -$559.0K | 48.3% | 7.9% |
| Gross Margin | 47.5% | 31.9% | 49.9% | 15.6pp | -2.4pp |
| Net Margin | 66.9% | -9.2% | 14.6% | 76.2pp | 52.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $-0.01 | $0.02 | 963.3% | 421.7% |
| Free Cash Flow | -$32.0K | -$15.0K | $16.0K | -113.3% | -300.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $161.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $13.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$515.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $337.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $11.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | -$9.0K |
| Stock-Based Compensation | $9.0K |
| Deferred Income Tax | $323.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $116.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$32.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$100.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $838.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $738.0K |
| Net Debt Issuance | -$8.0K |
| Common Stock Repurchased | -$390.0K |
| Common Dividends Paid | -$292.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$672.0K |
| FREE CASH FLOW | -$32.0K |
| Net Change in Cash | $34.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $945.0K |
| Other Non-Current Assets | $199.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $49M |
| Account Payables | $453.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $431.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $75.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $892.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $399.0K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $37M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | $39.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $46M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $46M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $49M |
| Total Debt | $167.0K |
| Net Debt | -$24M |