| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | — | $54M | — | -13.6% |
| Op. Income | -$11M | — | -$16M | — | 29.3% |
| Gross Margin | 46.6% | — | 50.5% | — | -3.8pp |
| Net Margin | -39.4% | — | -30.0% | — | -9.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.50 | — | $-0.44 | — | -13.6% |
| Free Cash Flow | -$10M | — | $87.0K | — | -11401.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$10.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$18M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$18M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $387.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$239.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$252.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$114.0K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $824.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $551.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $25M |
| TOTAL ASSETS | $50M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $935.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $551.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $110M |
| Retained Earnings | -$76M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$505.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $34M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $50M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$3M |