| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $11M | $10M | -59.2% | -58.4% |
| Op. Income | -$7M | -$3M | -$3M | -174.1% | -107.3% |
| Gross Margin | 33.9% | 49.6% | 46.1% | -15.7pp | -12.2pp |
| Net Margin | -154.2% | -94.0% | -33.4% | -60.2pp | -120.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.27 | $-0.10 | 44.4% | -56.1% |
| Free Cash Flow | -$6M | $3M | -$5M | -282.4% | -18.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $77.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | -$429.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $921.0K |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $921.0K |
| Stock-Based Compensation | $446.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$447.0K |
| Change in Working Capital | $75.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$142.0K |
| Acquisitions (Net) | -$923.0K |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $247.0K |
| Other Investing Activities | -$764.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $342.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $840.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $57M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $509.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | -$83M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$386.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $41M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $41M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $57M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $281.0K |