| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $14M | $16M | -25.0% | -33.3% |
| Op. Income | -$3M | -$1M | -$13M | -81.9% | 79.3% |
| Gross Margin | 49.6% | 46.9% | 50.5% | 2.7pp | -0.8pp |
| Net Margin | -94.0% | -10.0% | -86.2% | -84.1pp | -7.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.04 | $-0.37 | -603.1% | 27.9% |
| Free Cash Flow | $3M | -$5M | $849.0K | 159.3% | 279.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$6.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $835.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $835.0K |
| Stock-Based Compensation | $313.0K |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $105.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$10.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $51.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $51.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $824.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $551.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $25M |
| TOTAL ASSETS | $50M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $935.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $551.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $110M |
| Retained Earnings | -$76M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$505.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $34M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $50M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$3M |