| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | — | $47M | — | 15.0% |
| Op. Income | -$16M | — | $1M | — | -1532.7% |
| Gross Margin | 50.5% | — | 49.8% | — | 0.6pp |
| Net Margin | -30.0% | — | 1.5% | — | -31.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | — | $0.02 | — | -2322.2% |
| Free Cash Flow | $87.0K | — | $6M | — | -98.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $60.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $741.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $933.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $666.0K |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $468.0K |
| Capital Expenditure | -$381.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$89.0K |
| Net Debt Issuance | -$277.0K |
| Common Stock Repurchased | -$998.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$70.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $87.0K |
| Net Change in Cash | -$869.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $344.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $36M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $781.0K |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36M |
| TOTAL ASSETS | $72M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $164.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $227.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $680.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $109M |
| Retained Earnings | -$57M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$792.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $50M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $50M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $72M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$7M |