| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $14M | $15M | 13.3% | 6.6% |
| Op. Income | -$13M | -$629.0K | $704.0K | -1929.6% | -1913.4% |
| Gross Margin | 50.5% | 48.5% | 51.2% | 2.0pp | -0.7pp |
| Net Margin | -86.2% | -4.2% | 5.1% | -82.0pp | -91.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.02 | $0.02 | -2226.7% | -1973.0% |
| Free Cash Flow | $849.0K | $3M | -$2M | -66.3% | 138.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $48.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $839.0K |
| EBIT | $396.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $839.0K |
| Stock-Based Compensation | $577.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$190.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$103.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $29.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $29.0K |
| FREE CASH FLOW | $849.0K |
| Net Change in Cash | $865.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $344.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $36M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $781.0K |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36M |
| TOTAL ASSETS | $72M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $164.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $227.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $680.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $109M |
| Retained Earnings | -$57M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$792.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $50M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $50M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $72M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$7M |