| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $16M | $11M | -34.6% | -1.8% |
| Op. Income | -$3M | -$13M | -$2M | 72.7% | -116.7% |
| Gross Margin | 46.1% | 50.5% | 48.2% | -4.4pp | -2.1pp |
| Net Margin | -33.4% | -86.2% | -12.2% | 52.8pp | -21.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.37 | $-0.04 | 74.3% | -168.4% |
| Free Cash Flow | -$5M | $849.0K | -$3M | -682.8% | -72.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$20.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $842.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $842.0K |
| Stock-Based Compensation | $420.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $87.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$98.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$483.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $32.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $32.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $739.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $518.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $870.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $243.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $109M |
| Retained Earnings | -$61M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$526.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $48M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$2M |