| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $19M | — | -1.1% | — |
| Op. Income | $349.8K | $647.4K | — | -46.0% | — |
| Gross Margin | 23.6% | 22.7% | — | 0.9pp | — |
| Net Margin | 2.1% | 2.9% | — | -0.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $7880.75 | $14.84 | — | 53009.3% | — |
| Free Cash Flow | -$665.1K | -$1M | — | 54.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $383.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $349.8K |
| Interest Income | $79.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $97.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $447.6K |
| Income Tax Expense | $48.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $399.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $399.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $399.2K |
| D&A | $260.2K |
| EBIT | $526.9K |
| EBITDA | $787.1K |
| EPS | $7.9K |
| EPS Diluted | $7.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $383.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $349.8K |
| Interest Income | $79.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $97.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $447.6K |
| Income Tax Expense | $48.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $399.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $399.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $399.2K |
| D&A | $260.2K |
| EBIT | $526.9K |
| EBITDA | $787.1K |
| EPS | $7.9K |
| EPS Diluted | $7.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $399.2K |
| Depreciation & Amortization | $260.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$142.4K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$615.8K |
| Capital Expenditure | -$49.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$53.2K |
| Net Debt Issuance | $539.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$33.0K |
| Other Financing Activities | $12.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $519.2K |
| FREE CASH FLOW | -$665.1K |
| Net Change in Cash | -$132.8K |