| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | — | — | — | — |
| Op. Income | $647.4K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 22.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | 2.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $14.84 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $609.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $647.4K |
| Interest Income | $49.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$46.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $601.1K |
| Income Tax Expense | $37.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $563.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $563.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $563.8K |
| D&A | $156.1K |
| EBIT | $650.3K |
| EBITDA | $806.4K |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $609.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $647.4K |
| Interest Income | $49.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$46.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $601.1K |
| Income Tax Expense | $37.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $563.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $563.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $563.8K |
| D&A | $156.1K |
| EBIT | $650.3K |
| EBITDA | $806.4K |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $563.8K |
| Depreciation & Amortization | $156.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $117.5K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$57.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$650.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$707.9K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$100.0K |
| Other Financing Activities | -$9.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$670.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | -$2M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $0 |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $0 |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $0 |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | $0 |