| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $632M | $566M | — | 11.6% | — |
| Op. Income | $51M | $26M | — | 101.4% | — |
| Gross Margin | 26.1% | 26.8% | — | -0.7pp | — |
| Net Margin | 3.5% | 0.2% | — | 3.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $0.02 | — | 2339.0% | — |
| Free Cash Flow | $104M | -$53M | — | 294.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $632M |
| Cost of Revenue | $467M |
| GROSS PROFIT | $165M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $114M |
| SG&A Expenses | $114M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $114M |
| Cost & Expenses | $581M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $140.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $632M |
| Cost of Revenue | $467M |
| GROSS PROFIT | $165M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $114M |
| SG&A Expenses | $114M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $114M |
| Cost & Expenses | $581M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $140.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $40.0K |
| Other Non-Cash Items | $863.0K |
| Change in Working Capital | $73M |
| OPERATING CASH FLOW | $116M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $337.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$97M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$104M |
| FREE CASH FLOW | $104M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $359M |
| Inventory | $411M |
| Other Current Assets | $94M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $988M |
| PP&E (Net) | $490M |
| Goodwill | $440M |
| Intangible Assets | $354M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $218M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $436M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $111M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $531M |
| Retained Earnings | $591M |
| Treasury Stock | -$544M |
| Accum. Other Comp. Income | -$65M |
| Other Equity | -$26M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $508M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $508M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.2B |