| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $566M | $548M | — | 3.3% | — |
| Op. Income | $26M | $32M | — | -20.4% | — |
| Gross Margin | 26.8% | 27.3% | — | -0.5pp | — |
| Net Margin | 0.2% | 1.9% | — | -1.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.23 | — | -90.9% | — |
| Free Cash Flow | -$53M | -$32M | — | -67.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $566M |
| Cost of Revenue | $414M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $126M |
| Other Expenses | $615.0K |
| Operating Expenses | $126M |
| Cost & Expenses | $541M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $310.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $895.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $895.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $895.0K |
| D&A | $16M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $566M |
| Cost of Revenue | $414M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $126M |
| Other Expenses | $615.0K |
| Operating Expenses | $126M |
| Cost & Expenses | $541M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $310.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $895.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $895.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $895.0K |
| D&A | $16M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $895.0K |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $210.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$73M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $106.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $82M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $60M |
| FREE CASH FLOW | -$53M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $335M |
| Inventory | $462M |
| Other Current Assets | $95M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $492M |
| Goodwill | $437M |
| Intangible Assets | $354M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $229M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $387M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $527M |
| Retained Earnings | $573M |
| Treasury Stock | -$544M |
| Accum. Other Comp. Income | -$74M |
| Other Equity | -$27M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $476M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $476M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $1.3B |