| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | $77M | $81M | 0.8% | -3.1% |
| Op. Income | -$1M | $143.0K | -$6M | -844.8% | 81.0% |
| Gross Margin | 36.0% | 36.4% | 40.1% | -0.4pp | -4.0pp |
| Net Margin | 3.7% | 0.9% | -8.3% | 2.8pp | 12.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.01 | $-0.09 | 327.6% | 141.1% |
| Free Cash Flow | $5M | $9M | $10M | -42.1% | -48.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$250.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $257M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $324M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $54M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $111M |
| TOTAL ASSETS | $435M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $577.0K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $398M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $383M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $383M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $435M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$246M |