| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | $80M | $77M | 4.0% | 7.4% |
| Op. Income | $40.0K | -$6M | $1M | 100.7% | -97.0% |
| Gross Margin | 35.6% | 34.7% | 36.6% | 0.9pp | -1.0pp |
| Net Margin | -1.0% | -4.9% | 3.4% | 4.0pp | -4.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.05 | $0.03 | 79.3% | -131.3% |
| Free Cash Flow | $8M | $43.0K | $9M | 18565.1% | -8.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $360.0K |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | $40.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$817.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$817.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$817.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $400.0K |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$817.0K |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$267.0K |
| Other Non-Cash Items | $429.0K |
| Change in Working Capital | -$515.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$256.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$964.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$912.0K |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $256M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $330M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $54M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $113M |
| TOTAL ASSETS | $444M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $55M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $408M |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $969.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $388M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $388M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $444M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$246M |