| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $611.7K | — | $143.2K | — | 327.3% |
| Op. Income | $6M | — | $5M | — | 21.5% |
| Gross Margin | 90.3% | — | 68.6% | — | 21.6pp |
| Net Margin | -884.4% | — | -4080.7% | — | 3196.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $0.00 | — | NaN% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$5M | — | -14.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $611.7K |
| Cost of Revenue | $59.6K |
| GROSS PROFIT | $552.1K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $72.8K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $78.9K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $629 |
| Interest Expense | $16.2K |
| Other Income/Expenses | $246.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $16.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $59.6K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $59.6K |
| Stock-Based Compensation | $70.2K |
| Deferred Income Tax | -$78.5K |
| Other Non-Cash Items | -$629 |
| Change in Working Capital | $47.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$76.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$76.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$459.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $92.1K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $266.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $240.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $35.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $167.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $443.5K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $363.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $162.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | -$36M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $62.6K |
| Other Equity | $21M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $162.0K |
| Net Debt | $13.2K |