| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $129.5K | $11.3K | $0 | 1046.2% | — |
| Op. Income | $1M | $1M | $2M | -11.1% | -15.0% |
| Gross Margin | -11.0% | 100.0% | — | -111.0pp | — |
| Net Margin | -879.6% | -12875.0% | — | 11995.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | NaN% | NaN% |
| Free Cash Flow | -$966.7K | -$1M | -$2M | 35.0% | 35.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129.5K |
| Cost of Revenue | $143.8K |
| GROSS PROFIT | -$14.2K |
| R&D Expenses | $655.0K |
| Selling & Marketing | $72.8K |
| General & Administrative | $644.5K |
| SG&A Expenses | $717.3K |
| Other Expenses | $78.9K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $656 |
| Interest Expense | $2.7K |
| Other Income/Expenses | $182.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $2.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $17.6K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $17.6K |
| Stock-Based Compensation | $14.8K |
| Deferred Income Tax | -$179.1K |
| Other Non-Cash Items | -$656 |
| Change in Working Capital | $321.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$965.5K |
| Capital Expenditure | -$1.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $143.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $432.9K |
| FREE CASH FLOW | -$966.7K |
| Net Change in Cash | -$547.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $92.1K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $266.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $240.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $203.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $443.5K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $363.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $162.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | -$36M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $62.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $162.0K |
| Net Debt | $13.2K |