| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96.2K | $129.5K | $89.1K | -25.7% | 8.0% |
| Op. Income | $3M | $1M | $1M | 96.7% | 105.6% |
| Gross Margin | 100.0% | -11.0% | 100.0% | 111.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -2629.3% | -879.6% | -1376.1% | -1749.6pp | -1253.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | NaN% | NaN% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$966.7K | -$510.3K | -18.7% | -124.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96.2K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $96.2K |
| R&D Expenses | $581.5K |
| Selling & Marketing | $236.9K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.7K |
| Other Income/Expenses | $69.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $5.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $16.4K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $16.4K |
| Stock-Based Compensation | $374.2K |
| Deferred Income Tax | -$84.1K |
| Other Non-Cash Items | -$1.4K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$1.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $860.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $95.2K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $183.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $239.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $214.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $454.3K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $125.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $170.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $6.2K |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $95.3K |
| Other Equity | $24M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $170.2K |
| Net Debt | -$1M |