| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $23M | $19M | 4.6% | 26.1% |
| Op. Income | $4M | $3M | $4M | 21.4% | -4.9% |
| Gross Margin | 60.2% | 60.0% | 71.3% | 0.2pp | -11.1pp |
| Net Margin | 13.4% | 11.2% | 17.2% | 2.3pp | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.42 | $0.34 | $0.43 | 23.5% | -2.3% |
| Free Cash Flow | -$634.0K | $4M | -$4M | -114.3% | 81.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $258.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $774.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $480.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $258.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $774.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $480.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $480.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$292.0K |
| Capital Expenditure | -$342.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | -$6.0K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$634.0K |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $112M |
| Short-Term Investments | $270M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $381M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $525.0K |
| Long-Term Investments | $1.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $94M |
| Retained Earnings | $60M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$27M |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $136M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $136M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | $16M |