| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $23M | $24M | -7.0% | -11.4% |
| Op. Income | -$1M | $1M | $3M | -204.6% | -138.7% |
| Gross Margin | 73.2% | 77.5% | 83.1% | -4.3pp | -10.0pp |
| Net Margin | -4.1% | 3.7% | 9.9% | -7.8pp | -14.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $0.05 | $0.14 | -191.7% | -132.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$6M | $8M | 78.8% | -115.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $404.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$247.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$895.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$895.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$895.0K |
| D&A | $710.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$432.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$895.0K |
| Depreciation & Amortization | $710.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$231.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $215.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM FINANCING | $229M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $234M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $294M |
| Short-Term Investments | $89M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $392M |
| PP&E (Net) | $53M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $761M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $195M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $214M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $235M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $171M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $161M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $161M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $214M |
| Net Debt | -$80M |