| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $23M | $20M | $19M | 15.6% | 23.0% |
| Op. Income | $1M | -$1M | -$515.0K | 205.3% | 312.0% |
| Gross Margin | 77.5% | 77.0% | 89.2% | 0.5pp | -11.7pp |
| Net Margin | 3.7% | -4.0% | -1.8% | 7.7pp | 5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $-0.05 | $-0.02 | 205.1% | 351.0% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$12M | -$12M | 51.3% | 53.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $691.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $243.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $849.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $849.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $849.0K |
| D&A | $789.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $691.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $243.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $849.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $849.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $849.0K |
| D&A | $789.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $849.0K |
| Depreciation & Amortization | $789.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $359.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$897.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | $49M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$796.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $48M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $91M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $159M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $753M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $201M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $771M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $774M |
| Long-Term Debt | $219M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $242M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $172M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $156M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $156M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $219M |
| Net Debt | $159M |