| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $19M | — | 29.2% | — |
| Op. Income | $3M | -$515.0K | — | 673.6% | — |
| Gross Margin | 83.1% | 89.2% | — | -6.0pp | — |
| Net Margin | 9.9% | -1.8% | — | 11.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $-0.02 | — | 814.3% | — |
| Free Cash Flow | $8M | -$12M | — | 163.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $433.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $545.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $433.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $545.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$707.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $23M |