| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $17M | — | 11.0% | — |
| Op. Income | -$515.0K | $220.0K | — | -334.1% | — |
| Gross Margin | 89.2% | 97.8% | — | -8.7pp | — |
| Net Margin | -1.8% | 1.3% | — | -3.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.01 | — | -247.4% | — |
| Free Cash Flow | -$12M | -$16M | — | 26.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $481.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$515.0K |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$515.0K |
| Income Tax Expense | -$177.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$338.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$338.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$338.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$515.0K |
| EBITDA | $622.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$338.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $113.0K |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | $556.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$934.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$43M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$42M |
| Net Debt Issuance | $29M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $23M |
| NET CASH FROM FINANCING | $52M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$2M |