| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $122M | $123M | $92M | -0.2% | 33.2% |
| Op. Income | $15M | $21M | $7M | -28.2% | 106.6% |
| Gross Margin | 65.0% | 67.7% | 63.1% | -2.7pp | 1.9pp |
| Net Margin | 9.6% | 11.8% | 6.2% | -2.2pp | 3.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $0.27 | $0.11 | -22.2% | 90.9% |
| Free Cash Flow | $12M | $30M | -$8M | -60.4% | 249.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $122M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $80M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $786.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $122M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $80M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $786.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $45.0K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$453.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$453.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$197.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $81M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $247M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $82M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $295M |
| TOTAL ASSETS | $542M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $72M |
| Long-Term Debt | $88M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $874.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $113M |
| TOTAL LIABILITIES | $185M |
| Common Stock | $525.0K |
| Additional Paid-In Capital | $814M |
| Retained Earnings | -$457M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $357M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $357M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $542M |
| Total Debt | $112M |
| Net Debt | $27M |