| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $147M | $122M | $98M | 19.8% | 49.3% |
| Op. Income | $23M | $15M | $9M | 51.5% | 159.6% |
| Gross Margin | 67.4% | 65.0% | 65.6% | 2.3pp | 1.8pp |
| Net Margin | 13.0% | 9.6% | 6.3% | 3.5pp | 6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.21 | $0.12 | 61.9% | 183.3% |
| Free Cash Flow | $25M | $12M | $6M | 108.1% | 309.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $99M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $123M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $463.0K |
| Other Income/Expenses | $91.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $99M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $123M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $463.0K |
| Other Income/Expenses | $91.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $289.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$953.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$953.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$197.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $66M |
| Inventory | $81M |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $263M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $80M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $293M |
| TOTAL ASSETS | $556M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $88M |
| Long-Term Debt | $62M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $795.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $83M |
| TOTAL LIABILITIES | $171M |
| Common Stock | $528.0K |
| Additional Paid-In Capital | $823M |
| Retained Earnings | -$438M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $385M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $385M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $556M |
| Total Debt | $85M |
| Net Debt | -$2M |