| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $123M | $105M | $97M | 16.6% | 26.3% |
| Op. Income | $21M | $2M | $11M | 880.3% | 91.8% |
| Gross Margin | 67.7% | 64.2% | 63.8% | 3.5pp | 3.9pp |
| Net Margin | 11.8% | 1.5% | 8.5% | 10.3pp | 3.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.27 | $0.03 | $0.15 | 800.0% | 80.0% |
| Free Cash Flow | $30M | $11M | $5M | 164.6% | 488.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $123M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $663.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $123M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $663.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $112.0K |
| Change in Working Capital | -$214.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $31M |
| Capital Expenditure | -$241.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$241.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$194.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | $29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $70M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $217M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $84M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $297M |
| TOTAL ASSETS | $514M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $817.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $119M |
| TOTAL LIABILITIES | $180M |
| Common Stock | $517.0K |
| Additional Paid-In Capital | $802M |
| Retained Earnings | -$469M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $333M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $333M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $514M |
| Total Debt | $115M |
| Net Debt | $42M |