| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $2M | -8.5% | 2.3% |
| Op. Income | $31.4K | $84.7K | $136.1K | -62.9% | -76.9% |
| Gross Margin | 41.9% | 40.5% | 45.2% | 1.5pp | -3.3pp |
| Net Margin | -0.1% | 1.7% | 3.3% | -1.8pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.00 | $0.03 | -128.6% | -103.2% |
| Free Cash Flow | $398.3K | $252.2K | $158.2K | 57.9% | 151.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $31.4K |
| Interest Income | $3 |
| Interest Expense | $42.7K |
| Other Income/Expenses | -$42.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$11.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41.3K |
| D&A | $278.3K |
| EBIT | $31.4K |
| EBITDA | $309.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11.4K |
| Depreciation & Amortization | $278.3K |
| Stock-Based Compensation | $42.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $105.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $414.6K |
| Capital Expenditure | -$16.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16.3K |
| Net Debt Issuance | -$109.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$144.7K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$109.5K |
| FREE CASH FLOW | $398.3K |
| Net Change in Cash | $288.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $893.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $554.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $455.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $49.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $979.6K |
| Short-Term Debt | $374.9K |
| Deferred Revenue | $461.9K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $107.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $128.5K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | -$94.7K |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |