| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $3M | -28.1% | -25.1% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$3M | 6.9% | 37.3% |
| Gross Margin | 46.0% | 45.9% | 52.3% | 0.1pp | -6.3pp |
| Net Margin | -145.1% | -103.4% | -166.9% | -41.7pp | 21.8pp |
| EPS (Diluted) | $-81.50 | $-2.08 | $-14.55 | -3818.3% | -460.1% |
| Free Cash Flow | -$541.6K | -$2M | -$3M | 64.4% | 84.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $836.7K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $742.6K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $618.5K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$82 |
| EPS Diluted | -$82 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $618.5K |
| Stock-Based Compensation | $1.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $29.4K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$541.6K |
| Capital Expenditure | -$1 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1 |
| Net Debt Issuance | -$4.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $738.2K |
| FREE CASH FLOW | -$541.6K |
| Net Change in Cash | $196.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $289.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $714.6K |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $353.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $444.6K |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $152.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $23M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $99.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $150.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $368.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $831.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $373 |
| Additional Paid-In Capital | $122M |
| Retained Earnings | -$122M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $9M |