| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $3M | -12.2% | -23.2% |
| Op. Income | -$4M | -$2M | -$3M | -93.2% | -49.4% |
| Gross Margin | -35.3% | 46.0% | 18.3% | -81.3pp | -53.7pp |
| Net Margin | -250.7% | -145.1% | -133.3% | -105.6pp | -117.4pp |
| EPS (Diluted) | $-6.40 | $-81.50 | $-8.76 | 92.1% | 26.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$541.6K | $442.9K | -423.5% | -740.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$756.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $454.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$119.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $448.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $448.0K |
| Stock-Based Compensation | $352 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $147.2K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $23.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $77.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | $101.1K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$124.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $164.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $434.3K |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $274.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $24.1K |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $75.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $20M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $208.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $150.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $249.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $399.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $83 |
| Additional Paid-In Capital | $126M |
| Retained Earnings | -$127M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $6M |