| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $4M | $4M | -5.0% | -24.4% |
| Op. Income | -$2M | -$224.6K | $8M | -924.8% | -130.2% |
| Gross Margin | 45.9% | 48.1% | 52.0% | -2.2pp | -6.1pp |
| Net Margin | -103.4% | -19.1% | 112.3% | -84.3pp | -215.6pp |
| EPS (Diluted) | $-2.08 | $-0.46 | $7.75 | -352.2% | -126.8% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$1M | -$1M | -21.3% | -15.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $914.2K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $719.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $719.5K |
| Stock-Based Compensation | $67.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$72.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$10.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$77.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$87.3K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$26.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $81.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $92.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $378.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $713.1K |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $152.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $99.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $150.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $368.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $794.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $226 |
| Additional Paid-In Capital | $121M |
| Retained Earnings | -$118M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | $8M |