| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277M | $264M | $213M | 4.6% | 30.2% |
| Op. Income | $44M | $37M | $26M | 20.4% | 68.8% |
| Gross Margin | 35.3% | 34.4% | 33.0% | 1.0pp | 2.3pp |
| Net Margin | 7.3% | 16.2% | 9.8% | -8.9pp | -2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.74 | $0.36 | -52.7% | -3.7% |
| Free Cash Flow | $50M | $29M | $42M | 68.6% | 18.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $179M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $233M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $179M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $233M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$44M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $578.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $18.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $250M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $235M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $488M |
| PP&E (Net) | $117M |
| Goodwill | $256M |
| Intangible Assets | $74M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $467M |
| TOTAL ASSETS | $955M |
| Account Payables | $130M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $176M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90M |
| TOTAL LIABILITIES | $266M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $624M |
| Treasury Stock | -$209.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $34M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $688M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $688M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $955M |
| Total Debt | $91M |
| Net Debt | -$159M |