| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $264M | $243M | $199M | 8.7% | 33.0% |
| Op. Income | $37M | $36M | $32M | 2.2% | 14.0% |
| Gross Margin | 34.4% | 32.0% | 35.7% | 2.3pp | -1.4pp |
| Net Margin | 16.2% | 15.0% | 13.9% | 1.2pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | $0.63 | $0.49 | 17.0% | 52.8% |
| Free Cash Flow | $29M | $58M | $22M | -49.7% | 33.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $264M |
| Cost of Revenue | $174M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $264M |
| Cost of Revenue | $174M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | -$17M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $517.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$292.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $246M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $258M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $508M |
| PP&E (Net) | $112M |
| Goodwill | $206M |
| Intangible Assets | $76M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $424M |
| TOTAL ASSETS | $931M |
| Account Payables | $138M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $35M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $190M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $88M |
| TOTAL LIABILITIES | $278M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | $596M |
| Treasury Stock | -$209.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $44M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $653M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $653M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $931M |
| Total Debt | $87M |
| Net Debt | -$159M |