| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $274M | $277M | $228M | -0.8% | 20.3% |
| Op. Income | $41M | $44M | $34M | -8.2% | 18.4% |
| Gross Margin | 31.8% | 35.3% | 32.8% | -3.6pp | -1.0pp |
| Net Margin | 12.0% | 7.3% | 11.9% | 4.6pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.57 | $0.35 | $0.47 | 61.5% | 20.0% |
| Free Cash Flow | $28M | $50M | $21M | -43.3% | 30.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $187M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $234M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $382.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $382.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $187M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $234M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $382.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $382.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $269M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $248M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $914.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $517M |
| PP&E (Net) | $115M |
| Goodwill | $252M |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $456M |
| TOTAL ASSETS | $974M |
| Account Payables | $125M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $165M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $84M |
| TOTAL LIABILITIES | $249M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | $663M |
| Treasury Stock | -$199.5K |
| Accum. Other Comp. Income | $42M |
| Other Equity | $1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $725M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $725M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $974M |
| Total Debt | $86M |
| Net Debt | -$182M |