| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $883M | — | $602M | — | 46.7% |
| Op. Income | $129M | — | $86M | — | 50.1% |
| Gross Margin | 33.3% | — | 34.5% | — | -1.3pp |
| Net Margin | 12.7% | — | 9.7% | — | 3.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.93 | — | $1.02 | — | 88.2% |
| Free Cash Flow | $144M | — | $111M | — | 29.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $883M |
| Cost of Revenue | $589M |
| GROSS PROFIT | $294M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $164M |
| Other Expenses | $996.4K |
| Operating Expenses | $165M |
| Cost & Expenses | $754M |
| OPERATING INCOME | $129M |
| Interest Income | $336.9K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $138M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $129M |
| EBITDA | $153M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $883M |
| Cost of Revenue | $589M |
| GROSS PROFIT | $294M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $164M |
| Other Expenses | $996.4K |
| Operating Expenses | $165M |
| Cost & Expenses | $754M |
| OPERATING INCOME | $129M |
| Interest Income | $336.9K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $138M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $129M |
| EBITDA | $153M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $112M |
| Depreciation & Amortization | $39M |
| Stock-Based Compensation | $47M |
| Deferred Income Tax | $23M |
| Other Non-Cash Items | -$29M |
| Change in Working Capital | -$29M |
| OPERATING CASH FLOW | $163M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$14M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $614.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $144M |
| Net Change in Cash | $125M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $220M |
| Short-Term Investments | $528.5K |
| Net Receivables | $210M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $442M |
| PP&E (Net) | $97M |
| Goodwill | $197M |
| Intangible Assets | $76M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $396M |
| TOTAL ASSETS | $838M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $173M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $82M |
| TOTAL LIABILITIES | $255M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | $537M |
| Treasury Stock | -$209.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $33M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $583M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $583M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $838M |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | -$144M |