| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | $47M | $48M | 10.5% | 7.3% |
| Op. Income | -$4M | -$9M | -$6M | 50.2% | 33.8% |
| Gross Margin | 56.3% | 54.6% | 56.6% | 1.8pp | -0.3pp |
| Net Margin | 1.8% | -22.4% | -13.5% | 24.2pp | 15.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.08 | $-0.05 | 108.9% | 115.0% |
| Free Cash Flow | $12M | $5M | -$6M | 148.1% | 320.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $119.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $157.0K |
| Income Tax Expense | -$784.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $941.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $941.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $941.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $276.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $940.0K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$808.0K |
| Acquisitions (Net) | -$76.0K |
| Purchases of Investments | -$53M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | -$98.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$135.0K |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $162M |
| Short-Term Investments | $116M |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $47M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $390M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $31M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $491M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $25M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $15M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $106M |
| Common Stock | $130.0K |
| Additional Paid-In Capital | $430M |
| Retained Earnings | -$45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $101.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $385M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $385M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $491M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$153M |