| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | $45M | $50M | 3.9% | -6.2% |
| Op. Income | -$9M | -$11M | -$9M | 20.6% | 6.6% |
| Gross Margin | 54.6% | 51.3% | 56.7% | 3.3pp | -2.1pp |
| Net Margin | -22.4% | -13.8% | -8.8% | -8.6pp | -13.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.05 | $-0.03 | -68.6% | -145.8% |
| Free Cash Flow | $5M | $3M | -$4M | 50.0% | 218.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $134.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$37M |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | -$72.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$142.0K |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $178M |
| Short-Term Investments | $99M |
| Net Receivables | $45M |
| Inventory | $50M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $384M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $30M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $100M |
| TOTAL ASSETS | $484M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $25M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $14M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $95M |
| Common Stock | $132.0K |
| Additional Paid-In Capital | $435M |
| Retained Earnings | -$46M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$195.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $389M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $389M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $484M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$164M |