| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $95M | $92M | $85M | 3.3% | 12.2% |
| Op. Income | $28M | $26M | $26M | 5.9% | 6.2% |
| Gross Margin | 62.9% | 63.2% | 66.8% | -0.3pp | -3.9pp |
| Net Margin | 23.2% | 21.1% | 24.3% | 2.1pp | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.23 | $1.09 | $1.15 | 12.8% | 7.0% |
| Free Cash Flow | $35M | $18M | $22M | 92.0% | 59.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $95M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $876.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $80M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $95M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $876.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $80M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $334.0K |
| Deferred Income Tax | -$1.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | -$86M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | -$61.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $110M |
| NET CASH FROM FINANCING | $103M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | $79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $241M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $65M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $4.3B |
| Tax Assets | $21M |
| Other Non-Current Assets | $143M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $234M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.1B |
| Long-Term Debt | $64M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $114M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.2B |
| Common Stock | $90M |
| Additional Paid-In Capital | $233M |
| Retained Earnings | $518M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$81M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $761M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $761M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $314M |
| Net Debt | $73M |