| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | $991M | — | 5.6% |
| Op. Income | $124M | — | $106M | — | 17.6% |
| Gross Margin | 48.1% | — | 45.9% | — | 2.2pp |
| Net Margin | 6.9% | — | 5.9% | — | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $2.26 | — | $1.82 | — | 24.2% |
| Free Cash Flow | $114M | — | $144M | — | -20.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $543M |
| GROSS PROFIT | $503M |
| R&D Expenses | $135M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $215M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $379M |
| Cost & Expenses | $922M |
| OPERATING INCOME | $124M |
| Interest Income | $365.0K |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $101M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $72M |
| D&A | $73M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $191M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $543M |
| GROSS PROFIT | $503M |
| R&D Expenses | $135M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $215M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $379M |
| Cost & Expenses | $922M |
| OPERATING INCOME | $124M |
| Interest Income | $365.0K |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $101M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $72M |
| D&A | $73M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $191M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $72M |
| Depreciation & Amortization | $73M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$39M |
| OPERATING CASH FLOW | $140M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | -$64M |
| Purchases of Investments | -$67M |
| Sales/Maturities of Investments | $90M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$67M |
| Net Debt Issuance | $22M |
| Common Stock Repurchased | -$42M |
| Common Dividends Paid | -$33M |
| Other Financing Activities | $17M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $114M |
| Net Change in Cash | $37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $206M |
| Short-Term Investments | $28M |
| Net Receivables | $287M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $228M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $748M |
| PP&E (Net) | $160M |
| Goodwill | $321M |
| Intangible Assets | $134M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $639M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $238M |
| Deferred Revenue | $97M |
| Other Current Liabilities | $301M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $695M |
| Long-Term Debt | $137M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $252M |
| TOTAL LIABILITIES | $947M |
| Common Stock | $705.0K |
| Additional Paid-In Capital | $488M |
| Retained Earnings | $916M |
| Treasury Stock | -$930M |
| Accum. Other Comp. Income | -$38M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $437M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $440M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $468M |
| Net Debt | $262M |