| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $275M | $263M | $260M | 4.5% | 5.6% |
| Op. Income | $28M | $33M | $24M | -14.9% | 17.8% |
| Gross Margin | 48.4% | 48.8% | 48.1% | -0.5pp | 0.2pp |
| Net Margin | 6.3% | 6.1% | 5.1% | 0.1pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.54 | $0.50 | $0.41 | 8.0% | 31.7% |
| Free Cash Flow | $48M | $39M | $52M | 23.7% | -8.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $275M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $247M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $79.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $275M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $247M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $79.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $200.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$13M |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $28M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $48M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $206M |
| Short-Term Investments | $28M |
| Net Receivables | $287M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $228M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $748M |
| PP&E (Net) | $160M |
| Goodwill | $321M |
| Intangible Assets | $134M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $639M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $238M |
| Deferred Revenue | $97M |
| Other Current Liabilities | $301M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $695M |
| Long-Term Debt | $137M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $252M |
| TOTAL LIABILITIES | $947M |
| Common Stock | $705.0K |
| Additional Paid-In Capital | $488M |
| Retained Earnings | $916M |
| Treasury Stock | -$930M |
| Accum. Other Comp. Income | -$38M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $437M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $440M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $468M |
| Net Debt | $262M |