| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $264M | $275M | $253M | -3.9% | 4.5% |
| Op. Income | $16M | $28M | $31M | -41.1% | -47.7% |
| Gross Margin | 47.6% | 48.4% | 47.2% | -0.7pp | 0.4pp |
| Net Margin | 2.3% | 6.3% | 7.8% | -4.0pp | -5.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.54 | $0.61 | -64.8% | -68.9% |
| Free Cash Flow | -$16M | $48M | -$10M | -133.3% | -52.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $264M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $126M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $248M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $130.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $516.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $264M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $126M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $248M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $130.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $516.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$55.0K |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$55M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $824.0K |
| Common Stock Repurchased | -$24M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$55M |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $181M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $289M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $210M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $687M |
| PP&E (Net) | $143M |
| Goodwill | $319M |
| Intangible Assets | $131M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $617M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $253M |
| Deferred Revenue | $92M |
| Other Current Liabilities | $243M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $647M |
| Long-Term Debt | $136M |
| Deferred Revenue NC | $16M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $242M |
| TOTAL LIABILITIES | $889M |
| Common Stock | $709.0K |
| Additional Paid-In Capital | $472M |
| Retained Earnings | $923M |
| Treasury Stock | -$946M |
| Accum. Other Comp. Income | -$40M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $411M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $414M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $476M |
| Net Debt | $294M |