| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $88M | $88M | $91M | 0.3% | -3.1% |
| Op. Income | $38M | $40M | $39M | -3.7% | -1.3% |
| Gross Margin | 79.9% | 80.4% | 81.4% | -0.6pp | -1.5pp |
| Net Margin | 24.1% | 27.3% | 26.5% | -3.2pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.09 | $1.24 | $1.22 | -12.1% | -10.7% |
| Free Cash Flow | $34M | $16M | $50M | 112.4% | -32.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $659.0K |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $659.0K |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $22.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$31M |
| Common Stock Repurchased | -$71.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $55M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $106M |
| Goodwill | $349M |
| Intangible Assets | $42M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $33M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $533M |
| TOTAL ASSETS | $622M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $85M |
| Long-Term Debt | $603M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $545.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $630M |
| TOTAL LIABILITIES | $716M |
| Common Stock | $204.0K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | -$102M |
| Treasury Stock | -$32M |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$93M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$93M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $622M |
| Total Debt | $627M |
| Net Debt | $573M |