| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $88M | $88M | $93M | -0.7% | -5.7% |
| Op. Income | $40M | $38M | $39M | 5.9% | 2.7% |
| Gross Margin | 80.4% | 80.7% | 81.4% | -0.2pp | -1.0pp |
| Net Margin | 27.3% | 29.9% | 22.7% | -2.6pp | 4.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.24 | $1.37 | $1.07 | -9.5% | 15.9% |
| Free Cash Flow | $16M | $36M | $4M | -55.8% | 295.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $593.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $593.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$128.0K |
| Other Non-Cash Items | $460.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$28M |
| Common Stock Repurchased | $4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$382.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $49M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $425.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $84M |
| PP&E (Net) | $98M |
| Goodwill | $347M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $524M |
| TOTAL ASSETS | $608M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $23M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $80M |
| Long-Term Debt | $626M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $535.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $652M |
| TOTAL LIABILITIES | $733M |
| Common Stock | $204.0K |
| Additional Paid-In Capital | $51M |
| Retained Earnings | -$123M |
| Treasury Stock | -$32M |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$124M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$124M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $608M |
| Total Debt | $657M |
| Net Debt | $608M |