| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $12M | $12M | 5.3% | 3.5% |
| Op. Income | $5M | $5M | $5M | 11.0% | 3.1% |
| Gross Margin | 83.4% | 78.8% | 79.8% | 4.6pp | 3.6pp |
| Net Margin | 29.6% | 27.9% | 29.7% | 1.7pp | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.32 | $0.35 | 9.4% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $6M | $1M | -$49M | 312.0% | 112.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $348.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $348.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $348.0K |
| Stock-Based Compensation | $117.0K |
| Deferred Income Tax | $211.0K |
| Other Non-Cash Items | -$34.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$104.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $94M |
| Short-Term Investments | $39M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $136M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $876.0K |
| Long-Term Investments | $692M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $757M |
| TOTAL ASSETS | $893M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $244.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $634M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $634M |
| Long-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $49M |
| TOTAL LIABILITIES | $683M |
| Common Stock | $117.0K |
| Additional Paid-In Capital | $111M |
| Retained Earnings | $108M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | -$7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $893M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | -$59M |