| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $12M | 5.4% | 2.5% |
| Op. Income | $5M | $4M | $5M | 31.1% | -9.5% |
| Gross Margin | 78.8% | 73.6% | 81.9% | 5.2pp | -3.1pp |
| Net Margin | 27.9% | 22.2% | 32.7% | 5.6pp | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $0.24 | $0.52 | 33.3% | -38.5% |
| Free Cash Flow | $1M | $4M | $57M | -65.0% | -97.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $155.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $155.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $155.0K |
| Stock-Based Compensation | $217.0K |
| Deferred Income Tax | -$157.0K |
| Other Non-Cash Items | -$354.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$55.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $33M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $127M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $922.0K |
| Long-Term Investments | $704M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $770M |
| TOTAL ASSETS | $897M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $244.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $640M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $640M |
| Long-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $692M |
| Common Stock | $114.0K |
| Additional Paid-In Capital | $111M |
| Retained Earnings | $104M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $205M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $205M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $897M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | -$56M |