| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $36M | $31M | 5.5% | 21.7% |
| Op. Income | $6M | $9M | $10M | -34.0% | -40.9% |
| Gross Margin | 64.0% | 65.4% | 63.3% | -1.5pp | 0.6pp |
| Net Margin | 14.6% | 24.0% | 30.7% | -9.4pp | -16.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.72 | $1.13 | $1.25 | -36.3% | -42.4% |
| Free Cash Flow | $9M | $5M | $7M | 80.9% | 26.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $449.0K |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $372.0K |
| Other Income/Expenses | -$368.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $77.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $413.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $449.0K |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $372.0K |
| Other Income/Expenses | -$368.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $77.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $413.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $413.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $480.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$373.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $1.0K |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $47M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue NC | $802.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $50M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$40.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $37M |
| Net Debt | $11M |