| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $383.7K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$164.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -32.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$477.4K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $383.7K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $383.7K |
| R&D Expenses | $128.8K |
| Selling & Marketing | $171.9K |
| General & Administrative | $164.4K |
| SG&A Expenses | $419.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $548.2K |
| Cost & Expenses | $548.2K |
| OPERATING INCOME | -$164.0K |
| Interest Income | $280 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $280 |
| INCOME BEFORE TAX | -$164.0K |
| Income Tax Expense | -$41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$123.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$123.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$123.0K |
| D&A | $6.6K |
| EBIT | -$164.0K |
| EBITDA | -$158.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$123.1K |
| Depreciation & Amortization | $6.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$40.3K |
| Change in Working Capital | -$249.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$405.9K |
| Capital Expenditure | -$71.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$71.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $613.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $613.8K |
| FREE CASH FLOW | -$477.4K |
| Net Change in Cash | $140.7K |