| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $733.9K | $383.7K | — | 91.3% | — |
| Op. Income | -$344.0K | -$164.0K | — | -109.8% | — |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | -35.2% | -32.1% | — | -3.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.01 | — | -108.2% | — |
| Free Cash Flow | $178.6K | -$477.4K | — | 137.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $733.9K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $733.9K |
| R&D Expenses | $111.9K |
| Selling & Marketing | $543.5K |
| General & Administrative | $339.5K |
| SG&A Expenses | $966.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$344.0K |
| Interest Income | $684 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $684 |
| INCOME BEFORE TAX | -$344.0K |
| Income Tax Expense | -$85.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$258.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$258.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$258.0K |
| D&A | $10.3K |
| EBIT | -$344.0K |
| EBITDA | -$334.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$257.7K |
| Depreciation & Amortization | $10.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$74.9K |
| Change in Working Capital | $523.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $201.1K |
| Capital Expenditure | -$22.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $457.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $457.5K |
| FREE CASH FLOW | $178.6K |
| Net Change in Cash | $603.6K |