| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | — | — | — |
| Op. Income | -$142.0K | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$251.9K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $29.9K |
| Selling & Marketing | $361.1K |
| General & Administrative | $492.5K |
| SG&A Expenses | $111.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $141.7K |
| Cost & Expenses | $141.7K |
| OPERATING INCOME | -$142.0K |
| Interest Income | $12 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12 |
| INCOME BEFORE TAX | -$142.0K |
| Income Tax Expense | -$35.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$106.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$106.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$106.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$142.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$106.3K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$35.4K |
| Other Non-Cash Items | -$30.5K |
| Change in Working Capital | -$88.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$230.4K |
| Capital Expenditure | -$21.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $936.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $936.6K |
| FREE CASH FLOW | -$251.9K |
| Net Change in Cash | $562.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $674.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $765.4K |
| PP&E (Net) | $21.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $100 |
| Tax Assets | $35.1K |
| Other Non-Current Assets | $58.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $114.6K |
| TOTAL ASSETS | $880.0K |
| Account Payables | $13.9K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $47.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $61.2K |
| Common Stock | $260 |
| Additional Paid-In Capital | $936.4K |
| Retained Earnings | -$106.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11.6K |
| Other Equity | -$100 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $818.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $818.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $880.0K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$674.5K |