| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $4M | 28.9% | 2.8% |
| Op. Income | -$188.5K | -$630.8K | -$79.5K | 70.1% | -137.0% |
| Gross Margin | 24.2% | 16.4% | 24.5% | 7.7pp | -0.3pp |
| Net Margin | -1.7% | -14.0% | -5.8% | 12.3pp | 4.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.07 | $-0.04 | 84.3% | 70.1% |
| Free Cash Flow | $53.7K | -$521.3K | $203.8K | 110.3% | -73.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $993.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $799.2K |
| SG&A Expenses | $799.2K |
| Other Expenses | $383.2K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$188.5K |
| Interest Income | $61.9K |
| Interest Expense | $22.6K |
| Other Income/Expenses | $106.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$82.5K |
| Income Tax Expense | -$12.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$70.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$70.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$70.0K |
| D&A | $171.4K |
| EBIT | -$59.9K |
| EBITDA | $111.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$70.0K |
| Depreciation & Amortization | $171.4K |
| Stock-Based Compensation | $56.0K |
| Deferred Income Tax | -$12.5K |
| Other Non-Cash Items | -$59.1K |
| Change in Working Capital | -$3.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $82.5K |
| Capital Expenditure | -$28.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $5M |
| Sales/Maturities of Investments | -$5M |
| Other Investing Activities | -$974.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$894.1K |
| Net Debt Issuance | -$45.4K |
| Common Stock Repurchased | -$76.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$121.4K |
| FREE CASH FLOW | $53.7K |
| Net Change in Cash | -$933.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $28.3K |
| Inventory | $300.1K |
| Other Current Assets | $351.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $796.2K |
| Intangible Assets | $442.8K |
| Long-Term Investments | $873.0K |
| Tax Assets | $336.0K |
| Other Non-Current Assets | $43.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $612.6K |
| Short-Term Debt | $427.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$57.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $12.4K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | -$433.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $785.8K |