| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | 5.8% | 8.5% |
| Op. Income | -$44.8K | -$188.5K | $40.6K | 76.2% | -210.3% |
| Gross Margin | 25.0% | 24.2% | 26.2% | 0.8pp | -1.1pp |
| Net Margin | -5.0% | -1.7% | -0.1% | -3.3pp | -5.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.01 | $-0.00 | -217.0% | -5816.7% |
| Free Cash Flow | $50.4K | $53.7K | -$59.5K | -6.1% | 184.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $752.8K |
| SG&A Expenses | $752.8K |
| Other Expenses | $379.6K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$44.8K |
| Interest Income | $50.1K |
| Interest Expense | $22.6K |
| Other Income/Expenses | -$188.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$233.5K |
| Income Tax Expense | -$14.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$219.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$219.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$219.5K |
| D&A | $141.5K |
| EBIT | -$210.9K |
| EBITDA | -$69.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$219.5K |
| Depreciation & Amortization | $141.5K |
| Stock-Based Compensation | $55.0K |
| Deferred Income Tax | -$14.0K |
| Other Non-Cash Items | $223.7K |
| Change in Working Capital | -$57.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $129.3K |
| Capital Expenditure | -$78.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$526.4K |
| Sales/Maturities of Investments | -$18.2K |
| Other Investing Activities | -$88.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$712.3K |
| Net Debt Issuance | -$29.0K |
| Common Stock Repurchased | -$37.9K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$66.9K |
| FREE CASH FLOW | $50.4K |
| Net Change in Cash | -$650.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $49.4K |
| Inventory | $289.2K |
| Other Current Assets | $339.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $796.2K |
| Intangible Assets | $423.2K |
| Long-Term Investments | $851.5K |
| Tax Assets | $350.0K |
| Other Non-Current Assets | $37.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $589.0K |
| Short-Term Debt | $186.6K |
| Deferred Revenue | $22.7K |
| Other Current Liabilities | $17.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $12.3K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | -$470.8K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $1M |